// Łóżko » аудиокниги, литература на иностранных языках. Books, Audiobooks, Literature in Foreign Languages
 
Случайная книга
Информация к новости
 • Просмотров: 305
 • Автор: vredina
 • Дата: 10-02-2014, 08:38
 • 0
10-02-2014, 08:38

Łóżko

Категория: Romance Novels (Slavic), Audiobooks (Slavic)

Łóżko

Author: Janusz Leon Wiśniewski
Publisher: Świat Książki
Genre: Literatura współczesna
Date: 2011
Duration: 4 godz. 43 min.
Reader: Janusz Leon Wiśniewski, Magdalena Różczka , Anna Cieślak , Sonia Bohosiewicz , Karolina Nolbrzak , Pawel Deląg , Małgorzata Korzuchowska
Quality: 64 кбит/c, 44100 Гц, моно
Size: 129 mb
Format: mp3
Language: Polish

Description: Nie wiem, czy w ogóle jest to moż­li­we, aby uchwy­cić mo­ment, w którym roz­po­czy­na się mi­łość. Nie ja­kieś tam za­ko­cha­nie, ale mi­łość – zastanawia się bohaterka jednego z opowiadań. Janusz L. Wiśniewski umie w magiczny sposób uchwycić, zrozumieć i opisać taki moment.
Potrafi też z niezwykłą precyzją sformułować to, co się na ową miłość, pojmowaną na odmienne sposoby, w różnych przypadkach składa: od czułości po ból zdrady. My­ślę, że okru­cień­stwo, ja­kie­go do­świad­cza zdra­dzo­na ko­bie­ta, nie po­le­ga na tym, że on do­tknął war­ga­mi in­nych pier­si, pe­ne­tro­wał ję­zy­kiem in­ne usta lub wło­żył swój pe­nis w in­ną wa­gi­nę. Tym, co bo­li o wie­le bar­dziej, jest zdra­da tej ta­je­mni­cy. Na jej do­cho­wa­niu, mo­im zda­niem, za­sa­dza się wier­ność. Niby wszystko to wiemy, ale siła pisarstwa Wiśniewskiego polega na tym, że jest w stanie uporządkować ów wewnętrzny chaos, jaki panoszy się w naszych głowach, gdy próbujemy logicznie zastanowić się nad naszymi uczuciami.
Sugestywne formułowanie wszelkich emocji nie jest jedynym atutem tej książki. Literatura piękna nie może i nie powinna istnieć bez wciągającej fabuły. Tymczasem niemal każda z opowieści, zamieszczonych w zbiorze, nadaje się na scenariusz arcyciekawego filmu. Mamy tu więc historię romantycznego uczucia na egzotycznych Seszelach, perwersyjną rzecz o kobiecie, mszczącej się na swym mężczyźnie przy pomocy jego ojca czy poruszającą, tragiczno-melancholijną opowieść o związku dwojga dojrzałych ludzi z dramatycznym wypadkiem podczas Wigilii w tle...
Filmowe fabuły są atrakcyjną fasadą, za którą chowa się Wiśniewski-drapieżny publicysta, wsadzający „kij w mrowisko”. Może gdyby w aptekach Wiednia na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku można było kupić Viagrę, to nie byłoby psychoanalizy? Może więcej prawdy o psychozach opowiedział polonista, magister Marek Koterski w „Dniu świra” niż psychiatra, profesor doktor habilitowany Zygmunt Freud w swoich opasłych traktatach? – czytamy w „Niewierności”.
Na osobną uwagę zasługuje opowiadanie „O kłamstwie”. Dlaczego kobiety chcą wiedzieć o swoich poprzedniczkach? A może one wcale nie chcą i jest to tylko prowokacja? Tymczasem bohater najchętniej opowiadałby o swych miłościach do... samochodów, bo kochał je jak kobiety. Dobry mercedes może być... erotyzujący! Humorystyczny ton tego błyskotliwego tekstu jest dowodem, że Janusz L. Wiśniewski może nas jeszcze zaskoczyć jako pisarz komediowy!


Внимание! У вас нет прав для просмотра скрытого текста.

Автор(ы): Janusz L. Wisniewski

Еще в этой категории:
« Nowe oblicze Greya (31.01.2014) |
Molekuły emocji (10.02.2014) »

  Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
  Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.
  Информация
  Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.

  Архив новостей

  Октябрь 2020 (7)
  Сентябрь 2020 (3)
  Август 2020 (2)
  Июнь 2020 (1)
  Май 2020 (1)
  Март 2020 (1)
  ^