// Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk » аудиокниги, литература на иностранных языках. Books, Audiobooks, Literature in Foreign Languages
 
Случайная книга
Информация к новости
 • Просмотров: 295
 • Автор: renato
 • Дата: 22-10-2012, 18:24
 • 0
22-10-2012, 18:24

Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk

Категория: Turkic Languages » Historical Novels (Turkic)

Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk

Author: İskender Pala
Publisher: Kapı Yayınları
Publication date: 2008
Format / Quality: WinRar/Doc
Size: 210 Kb
Language:Turkish

Prof. Dr. İskender Pala’nın ilk romanı olan bu kitabı büyük bir haz ile okudum.Gerek bakış açısı,gerek verdiği mesajlarla gerçekten beğenimi kazandı.Yazarın okuduğum 7. kitabı ve her kitabında kendisine daha fazla hayran olmaktayım.

Kitabımız Babil’in fethedilmesiyle başlıyor.Fuzuli’ye bir kitapçının verdiği sır ile birlikte,Fuzuli’den yüksek kademelerden gelen Leyla ile Mecnun ( L&M ) adlı hikayi yorumlamasını istemesiyle Fuzuli yazmaya başlıyor ve bu kitapta hem sırrı şifreliyor,hem de kendinden sonsuza kadar bahsettirecek bir şaheser yazıyor.İşte tam bu noktada İskender Pala’nın hayal gücüyle olayımız yeni bir bakış açısına kavuşuyor.Kitabın bu noktasından itibaren bakış açımız bu kitap oluyor ve olayı kitap anlatıyor,kahramanımız kitap oluyor,aşığımız kitap oluyor.Bu kitabın da kendisi Kays (Mecnun)’dur.

Hikayemiz artık Babil dışına taşıyor ve dünyaya yayılıyor.Kitapçının verdiği BUAM (Babil Uzay Araştırmaları Merkezi) sırrı medeniyeti yüceltecek bir çok bilimsel bilginin olduğu bir kapının anahtarı olmasının yanında büyük bir hazinenin de anahtarıdır ve Fuzuli’nin kitapta sakladığı bu şifreyi iyi ve kötü bir çok kimse edinmeye çalışmakta.İyiler BC adındaki bir örgüt,kötüler ise hazine avcıları tabii.Kitap hediye olarak İstanbul’da Osmanlı sarayına gidiyor ve L&M ‘ye şan şöhret katıyor.Zaman içersinde haremden kaçan bir cariye ile kitap da sınır dışına ve tehlikeli ellere yöneliyor.Dünya’da bir çok bilginin,kimi zaman kötü kişilerin eline geçen kitap büyük bir maceranın kapılarını aralıyor ve her geçen gün sırrı daha fazla çözümlenen kitap güzel bir finalle son buluyor.

Açıkcası üstte kitabın özetini anlatmak isterdim fakat kitap o kadar geniş bir coğrafya ve kişilerden geçiyor ki mükemmel bir kurgu demeden duramıyorsunuz.İşin güzel yanıysa kitabın gerçek tarih ile de uyuşması.İskender Pala’nın mükemmel kurgusu bir zaman kaybı ve okuduktan sonra unutacağınız bir roman kesinlikle değil.Bu kitap ile birlikte tarih bilginizi yeniliyorsunuz.Elimde tarih kitabı ve geçen yıllarda Osmanlı’da neler oldu,neler değişti sorusuyla kitabı okurken bilgi haznemi de güncellemiş olduğumu itiraf etmeliyim.Ayrıca edebiyat hakkında bir çok genel kültür bilgisine ulaşabilirsiniz.Aşk,aşıklık,aşkın çeşitleri ve daha neler neler anlatmıyor ki kitap?

Kısaca bu kitap ile kendinizi hem eğlendirip hem de bilginize bilgi katabilirsiniz.Kesinlikle önerdiğim bir kitaptır.


Внимание! У вас нет прав для просмотра скрытого текста.

Автор(ы): Iskender Pala

Еще в этой категории:
Более старых материалов нет |
Beyaz Kale (22.10.2012) »

  Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
  Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.
  Информация
  Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.

  Архив новостей

  Май 2020 (1)
  Март 2020 (1)
  Февраль 2020 (1)
  Ноябрь 2019 (1)
  Сентябрь 2019 (2)
  Август 2019 (4)
  ^